*Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın

Coccidiosis (Koksidiyoz) Hastalığı ve Tedavisi

Tarih: 02.12.2023 15:23
Coccidiosis (Koksidiyoz) Hastalığı ve Tedavisi
Koksidiyoz hastalığının tedavisi için mutlaka okuyun

GENEL BİLGİLER 

Ciddi bir tehdit oluşturan ve bir çok hayvanın ölümüne neden olan sinsi bir hastalıktır. Hemen hemen her kanatlı hayvanın bağırsağında (hasta olmasa da) yer alan Coccidia isimli mikroskobik bir bağırsak parazitinin normalden fazla çoğalması ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Coccidia isim parazit ince bağırsakta yaşamakta ve burada çoğalmaktadır.  Paratifo bakterisi gibi hareket edip bağırsak duvarlarına ciddi zarar verir ve bağırsak duvarlarını zamanla yıpratarak bağırsak dışına çıkarlar. Son derece bulaşıcı ve çok yaygın bir hastalıktır. Coccidiosis, PMV-1 (veba),salmonella, e-coli gibi diğer önemli hastalıklar içinde uygun zemin hazırlar. Her kanatlı hayvanda bir dereceye kadar mevcut coccidia özellikle bağışıklığı düşmüş, strese maruz kalmış ve bağırsak florası bozulmuş ve en önemlisi genç-yavru kuşlarda çok etkili ve ölümcüldür. Bu anlamda üreticilerin kümesini ve kuşlarını iyi gözlemlemesi ve dışkı kontrolüne ciddi bir önem vermesi gerekir. Normal bir hayvanın dışkısı koyu renkli ve orta sert kıvamlıdır. Bunun dışında yeşil-sarı ve saydam ishal durumlarında gerekli tedbirler alınmalı ve alarm durumuna geçilmelidir.

Hayvanlar kirli suyu içmekten veya nemli dışkısıyla temas halinde olmaktan enfekte olabilir ve bağırsaklardaki coccidia miktarı artmakta ve hastalığın başlamasına neden olmaktadır.
 

BELİRTİLER 

Coccidiosis’in belirtileri arasında yeme ve suya karşı ilgisizlik, iştahsızlık, kabarmış tüyler, gözlerini sık sık kapatmak ve renkli çok gevşek yeşilimsi, ya da çok sulu bir dışkı sayılabilir. Kesin teşhisin dışkı veya ölü kuşların kursaklarındaki maddelerin mikroskop altında gözlemlenmesi ile mümkündür. Coccidiosis ile birlikte zayıflama görülür başka bir belirtisi de özellikle genç kuşlarda ölüm olarak ortaya çıkabilir.

Coccidiosis’in önlemek için kümesleri kuru ve temiz tutmak gerekir, ayrıca yeterli miktarda hava akışında kümes içinde sağlanması önemli bir önlemdir. Kuşların dışkılarının kuşlarla ve yemleri ile kesinlikle temas etmemesi gerekir. Bununla birlikte kümeslerin ve kümes ekipmanlarının düzenli olarak dezenfektan kullanarak temizlenmesi de bütün hastalıkların önlenmesinde etkili bir tedbirdir.

TEDAVİSİ
Kuşlarınızda yukarıdaki belirti yada belirtiler var ise aşağıdaki önereceğimiz ürünleri kullanabilirsiniz.

Tedavilerden sonra mutlaka Biozyme probiyotik ve Fagel Multivitamin kullanmanız tavsiye edilir.


 

İlgili Ürünler
Yükleniyor...