*Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın

Papağanın cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Tarih: 02.12.2023 13:56
Papağanın cinsiyeti nasıl anlaşılır?
Kuş yetişkin tüylerini alana kadar bekleyin. Erkek ve dişi sultan papağanları gençken aynı görünürler. Yaklaşık altı ila dokuz ay sonra, kuş ilk kez tüy değiştirecek ve tipik olarak daha renkli ve cinsiyetler arasında daha fazla çeşitlilik gösteren yeni bir tüy çıkaracaktır.
Donuk bir tüy veya soluk renkler, yetersiz beslenmenin bir işareti olabilir, ancak bazen tam, parlak yetişkin tüylerinin gelişmesi için sadece birkaç tüy dökümü gerekir.
Yavru kuşlar için bir yuva kutusu sağlamayın çünkü bu, aşırı erken yumurtlamayı veya üremeyi uyararak dişiye zarar verebilir.
 

Kuyruğu yakından inceleyin. Normal gri sultan papağanı ırklarında, yetişkin dişilerin (ve tüm yavruların) kuyruk tüylerinin alt tarafında işaretler vardır. Bunlar genellikle gri/koyu gri veya beyaz/gri veya sarı/gri değişen yatay şeritlerdir, ancak bazı dişilerde gri bir arka plan üzerinde noktalar veya düzensiz desenler bulunur. Hiç görmüyorsanız, sultan papağanını kuyruğu parlak bir ışığın önünde olacak şekilde yukarı kaldırın ve yakından inceleyin. Hâlâ herhangi bir işaret göremiyorsanız, sultan papağanı muhtemelen bir erkektir.
Lutino ırkları veya hala yanak halkaları olan soluk sarı ve soluk beyaz kuşlar, dişinin kanatlarının altındaki sarı benekler ve kuyruğunun altındaki sarı işaretlerle tanımlanabilir. Bunları görebilmek için parlak bir ışık kullanmanız gerekebilir.

 

 

Yüzleri karşılaştırın. Normal gri sultan papağanı ırklarında, erkek tipik olarak daha çarpıcı yüz tüylerine sahiptir ve parlak sarı bir yüzden öne çıkan canlı turuncu noktalar vardır. Kadın yüzünde, genellikle daha sessiz sarı veya gri bir zemin üzerinde daha açık turuncu lekeler bulunur. 
Bazı ırklarda, sadece erkekler tüy döktükten sonra sarı bir yüz geliştirirken, dişi genç gri veya kahverengimsi yüzünü korur. 
Beyaz yüz mutasyonuna sahip ancak vücutları beyaz olmayan sultan papağanlarının bazen hiç yanak lekesi olmayan erkekleri ve vücut tüyleriyle eşleşen soluk yanak lekeleri olan dişileri olur.

 

 

Vücut tüylerini karşılaştırın. Gri vücut tüylerine sahip Sultan papağanı ırkları, erkeklerde daha koyu gri, dişilerde daha açık gri tüyler içerir. Bu, daha az güvenilir yöntemlerden biridir, ancak daha önceki testlerde ortaya çıkan şüpheleri doğrulamaya yardımcı olabilir. Gri olmayan vücut tüylerine sahip ırklar nadiren bu şekilde tanımlanabilir.
Bazı cinslerde dişinin kanatlarının alt tarafında da soluk sarı benekler vardır. 
Beyaz olmayan bir gövde üzerinde beyaz noktalar bulunan incili sultan papağanlarında, erkek bu “incileri” ilk tüy dökmeden sonra kaybederken dişi onları tutar.

 

 

Seslendirmeleri gözlemleyin. Zor ve hızlı bir kural olmasa da, konuşmayı öğrenen bir sultan papağanı genellikle erkektir. Herhangi bir kelime öbeği öğrensinler veya öğrenmesinler, erkekler daha sesli olma ve ıslık çalmaya daha fazla zaman ayırma eğilimindeyken, dişiler daha sessiz olma eğilimindedir ve erkeklerden daha sık tıslama ve çığlık atmayı tercih eder.

Kuşa bir ayna verin. Erkek sultan papağanlarının aynanın önünde kasılarak, seslenerek veya aynayı araştırarak çok fazla zaman geçirme olasılığı daha yüksektir. Kuşunuz ilgisini çabuk kaybederse, kuşun dişi olma olasılığı daha yüksektir.

Erkeklerin kur yapma ritüellerine dikkat edin. Erkek sultan papağanları genellikle aktif olarak bir eşe kur yapmaya çalışırlar, ancak bazen bu davranışları etrafta başka bir kuş olmadan bile sergilerler: 
Bir dişinin dikkatini çekmek için gagasını nesnelere yüksek sesle vurmak.
Islık çalarken veya gagayla vururken, zıplama hareketleri ve/veya hızlı kafa sallamalar dahil olmak üzere etrafta dolaşmak.
Arkadan bakıldığında kalp şeklini oluşturan kanat uçları vücuttan kaldırılmıştır.

 

Dişiler genellikle bağlanma veya çiftleşmeye kadar daha az aktiftir ve tipik olarak bir erkek olmadığı sürece bu davranışları göstermezler
Alçak bir tüneğe oturmuş, kuyruğu havada, sessizce gözetliyor.
Bağ kurduğu veya bağ kurmaya çalıştığı erkek papağanı beslemeye çalışmak.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...