*Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın

Kanaryaların ötmesi için ne yapmalıyım?

Tarih: 02.12.2023 15:12
Kanaryaların ötmesi için ne yapmalıyım?
Kanaryanız ötmüyorsa mutlaka okumanızı öneririz
Kanaryanın erkek olduğundan emin olmalısınız. Bir kanarya cinsiyetini tanımlamak zordur, çünkü erkekler ve dişiler çok benzer görünümlere sahiptirler. Şarkı söylemek muhtemelen bir erkeği gösterirken, bu doğumda belirgin olmayacaktır. Kuyruk tüylerinin hemen altındaki alanı kontrol edin. Görünürlüğü artırmak için bölgeye üfleyin. Bu bölgede bir yumru varsa, kuş muhtemelen bir erkektir. 

Henüz bir kanaryaya sahip değilseniz ve şarkı söyleyen bir kanadınız olduğundan emin olmak istiyorsanız, her zaman kanıt bekleyebilirsiniz.

Hangi kuşlarının şarkı söylemeyi sevdiğini bilen yetiştiricilerden kanaryalar alabilirsiniz. Benzer şekilde, bir kuşun kendiniz için şarkı söylediğini duyana kadar evcil hayvan dükkanlarını ziyaret edin!

Dişi kanaryalar da şarkı söylüyorlar, ancak şarkıları erkek bir kanaryaya göre çok daha basit ve daha az etkileyici olacaktır.

Çeşitli kaynaklardan bulabileceğiniz kanarya ötüşlerini dinletebilirsiniz. Vahşi doğada, erkek kanaryalar şarkı söylemeyi diğer kanaryalardan dinleyerek öğrenirler. Ayrıca diğer şarkı söyleyen kuşları veya benzer sesleri taklit edeceklerdir. Bir erkek kanarya’nın duyduğu melodilerin çoğu kendi kişisel şarkılarının gelişimini etkileyecektir. 

Çoğu zaman, kanaryanız bir arkadaşı çekeceğine inandığı şarkıları söyler.
 

Bir kanarya yaklaşık 6 aylıkken cinsel olarak olgunlaştığında, muhtemelen geleneksel kanarya şarkılarına sadık kalmaya başlarlar.

Eğer kuşunuzun ötmesini istiyorsanız dişi kanaryalar ile aynı yere koymamanız gerekmektedir. Erkek kanaryaların doğası gereği dişileri çekmek için şarkı söylerler. Bir erkek ve dişi kanaryayı bir arada tutarsanız, erkek bir eş aramayacak ve şarkı söylemeyecektir. Bununla birlikte, bir dişi kanarya yaptığı sesleri duymak için yeterince yakınsa, bir erkek kanarya şarkı söyleme olasılığı daha yüksek olabilir. 

Kanaryalarınız ile konuşun ve şarkı söyleyin. Kanaryanızla yumuşak, yatıştırıcı bir sesle konuşmak ona şarkı söylemek için motivasyon sağlayacaktır. Benzer şekilde, ona yumuşakça şarkı söylemek, onu çok üstün şarkı söyleme yetenekleriyle sizi aşmaya zorlayabilir. Ayrıca, yalnızlığın neden olduğu duygusal stres bazı kanaryalar için şarkı söylemesini engelleyebilir. 

Kuşunuzu iyi besleyin! Kuş tohumu muhtemelen kuşunuzun ana yemeği olacak olsa da, tohumlar kuşunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini sunmaz. Kuşunuzun ana yemeğini kanaryaya özgü peletler veya “yumurta yemi” ile dengelediğinizden emin olun. Kanaryanızın ana yemeği dışında ince doğranmış yapraklı yeşillikler, sebzeler, meyveler ve tahıllar ile takviye yapabilirsiniz.

Tüylerinin rengini ortaya çıkarmaya yardımcı olmak için kanaryanızın yemine A Vitamini ekleyin. Havuç ve tatlı patates, bu besini kuşunuza sağlamak için mükemmel seçeneklerdir.

İki ayrı yemek kabı sağlayın. Tohumları ve peletleri bir kaseye, taze meyveleri ve sebzeleri diğer kaseye koyun.

Kuvvetlendirilmiş tohumlara aldanmayın. Tohumun dış kısmına ilave besinler eklenmesine rağmen, kanaryanız sadece yemin içini yiyerek kabuğu atabilir.

Kanaryanızı avokado yanı sıra şekerli veya kızarmış herhangi bir şeyle beslemekten kaçının.

24 saat içinde yenmeyen kafesteki yiyecekleri alın.

Farklı eğlence seçenekleri sunabilirsiniz. Beslenmenin yanı sıra, kanaryanızın zihinsel ve fiziksel uyarılmaya da ihtiyacı vardır. Sağlığın yanı sıra memnuniyet sağlamak için oyun ve egzersiz gereklidir. Bu arada, can sıkıntısı kuşunuzun ruh halini olumsuz yönde etkileyabilir ve bu da şarkı söylemelerini engelleyebilir. Birden fazla erkek kanaryayı bir arada tutmak onları eğlendirir, ancak kavgalara yol açabilir. Oyuncaklar ve tünekler bir kanaryayı aktif tutmak için ek seçeneklerdir. 

Kuşunuzun oynayabileceği deri şeritler veya sağlam ipler asın.

Çeşitli malzemelerden yapılmış tünekleri kafesin farklı yerlerine monte edebilirsiniz. Farklı kalınlıktaki tünekler ayak yaralanmalarını önlemeye yardımcı olduğu için en az üç farklı tip ekleyebilirsiniz.

Rahat bir kafes olduğundan emin olun. Sıcaklık kanarya için son derece önemlidir. Neyse ki, normal oda sıcaklığı mükemmel. Sıcaklığın asla 26 ° C’yi aşmadığından emin olun. Yalnızca bir kanarya varsa, en az 18 inç genişliğinde, 18 inç yüksekliğinde ve 18 inç uzunluğunda bir kafese yerleştirin. İki kuş için en az 24x18x18 inç büyüklüğünde bir kafes seçin. Daha büyük ve daha fazla yatay alan, ek dikey alandan daha iyidir.  (Not: 1 inç = 2,54 cm’dir)

Kafes çubukları arasındaki boşluğun 3/8 inç’ten az olduğundan emin olun.

Kafesi oturma odanıza veya gün içinde en sık kullanılan odaya yerleştirin. Kafesi mutfağa koymayın.

Kafesi, bir tarafı duvara bakacak şekilde ve varsa, yalnızca biraz doğrudan güneş ışığı alan bir yere yerleştirin.

Kanaryalarınızı temiz tutun. Kanaryalar temizlenmeyi sever ve sağlıklı kalmaları için  hijyenik bir ortama ihtiyaçları vardır. Yaz aylarında haftada birkaç kez kanaryayı serinletmek için oda sıcaklığında su içeren bir su püskürtme şişesi kullanabilirsiniz. Ayrıca, kanaryalarınızın kendini yıkayabilmesi için banyoluk koyabilirsiniz. Banyodan sonra suyu çıkarın ve değiştirin.

Spreyi, kuşun üzerine yağmur gibi inecek şekilde püskürtün

Kanaryanın üzerine doğrudan püskürtmeyin.

Eğer kuş kendini temizlemezse, veterinere götür.

Kanaryanız tüy döküyorken şarkı söylemez veya çifleşme mevsimleri dışında şarkı söylemeyebilir. Genellikle, kuşunuzun yaz ve kış aylarında şarkı söyleme olasılığı daha düşüktür. Bununla birlikte, bir kuş belirgin bir ılıman veya ışık değişimi olmadan şarkı söylemeyi aniden durdurursa, hasta olma ihtimali yüksektir.

Hastalık belirtileri olabilir. Dikkat etmeniz gereken bazı işaretler var. Bunlar şarkı söylemeyi etkileyebilir, ancak kanarya için de ciddi bir tehlike oluşturabilir. Kalıcı tüy dökülmeleri, eksik tüyler veya sürekli tüylerini yolabilirler dikkat edin. Ayrıca herhangi bir şişlik, olağandışı izler,  hırıltı ve öksürük olup olmadığını kontrol edin. 

İlgili Ürünler
Yükleniyor...