*Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın

Muhabbet Kuşum Isırıyor Ne yapmalıyım?

Tarih: 02.12.2023 15:10
Muhabbet Kuşum Isırıyor Ne yapmalıyım?
Muhabbet kuşunuz ısırıyorsa okuyun!

Muhabbet kuşunuzun sizi ne zaman ısırdığını ve nelerden hoşlanmadığını takip edin. İlk adım ısırmanın ne zaman gerçekleştiğini takip etmektir. Muhabbet kuşları çeşitli nedenler ile ısırırlar. Isırma huyundan nasıl vazgeçirileceği sizi neden ısırdığına bağlıdır.

Muhabbet kuşunu ele aldığınızda mı? Kafesinin içinde mi, dışında mı?  Herhangi birşey yerken mi? Olayla ilgili ne kadar çok ayrıntıya dikkat ederseniz o kadar iyi olur.

Muhabbet kuşunun ne zaman ısırdığına dair  sebepler düşünün. Dışarıda yüksek sesler duyduğunda veya yabancı insanlar tarafından tutulduğunda ısırmaya eğilimliyse, korkudan ısırıyor olabilir.
 

Çoğu zaman, insanlar istemeden ısırmayı güçlendirir. Azarlama şeklinde bile olsa, herhangi bir dikkat, can sıkıntısından veya hayal kırıklığından kurtulmak isteyen bir muhabbet kuşu için olumlu görünebilir. Bir muhabbet kuşu ısırdığında, muhabbet kuşu azarlamak yerine sadece davranışı görmezden gel. Bir muhabbet kuşu ısırdığında tepki vermemeye çalışın. İstediği tepkiyi alamadığını ve ısırmayı bıraktığını göreceksiniz.

Düzenli bir uyku ve beslenme programı hazırlayın. Muhabbet kuşları yemeklerinden ve uyku döngülerinden memnun olmamaları nedeniyle ısırdıklarından, bu programı sürdürmek yardımcı olabilir. Muhabbet kuşunun yemeğinde çeşitlilik aldığından ve düzenli olarak beslendiğinden emin olun. Her gün aynı saatlerde uyumasına izin verin.

Evcil hayvan mağazalarında satın aldığınız tohum ve peletler, bir muhabbet kuşunun yemeğinin temelini oluşturmalıdır. Ancak, gün geçtikçe aynı öğünü yemek sıkılırlar. Normal kuş yemlerine filizler, sebzeler ve tahıllar ekleyerek muhabbet kuşunun yemeğine çeşitlilik katabilirsiniz.
 

Muhabbet kuşunun ne zaman dinlendiğini takip edin. Bu zamanlarda ona yer vermek için bilinçli bir çaba gösterin. Yorgun olduğu zaman bir muhabbet kuşu sinirlenir ve ısırır. Sağlıklı ve mutlu hissetmek için çok fazla dinlenmeye ihtiyacı olduğu gerçeğine saygı gösterin.

Muhabbet kuşunu elinize alırken dikkat edin. Çoğu zaman sahiplerinin muhabbet kuşlarını eline alırken uygunsuz bir şekilde ele almaları nedeni ile ısırılırlar. Muhabbet kuşu ile uğraşırken stres yaratmamaya dikkat edin.

Bir muhabbet kuşunun sana gelmesine izin ver. Muhabbet kuşunu elinize almayın ama ona elinize veya parmağınıza oynamasına izin verin.

Muhabbet kuşunu odadan odaya takip etmeyin. Bu kovalamaca olarak ortaya çıkabilir. Vahşi doğada avcılar muhabbet kuşlarını bu şekilde kovalarlar. Muhabbet kuşunun sizi tehdit olarak algılamasını istemezsiniz, bu yüzden odadan odaya kendi başına uçmasına izin verin.

 

Onunla yumuşakça konuşun ve ona ikramlar ve oyuncaklar sunun. Bu onu sakin ve rahat tutacak ve sizinle bir bağ kurmasına izin verecektir. Bir muhabbet kuşu aldıysanız, temas kurmaya başlamadan önce ona birkaç hafta  alışması için izin verin.

Vahşi doğada muhabbet kuşları sürekli bir şeyler ile meşgul olurlar. Uygun oyuncaklar aracılığıyla zihinsel uyarılma bir muhabbet kuşunun sağlığı için hayati önem taşır. Bir muhabbet kuşu sıkılırsa, dikkat çekmek ve uyarmak için ısırmaya başvurabilir.

Tuvalet kağıdı ruloları veya kağıt gibi parçalanabilir oyuncaklar muhabbet kuşları için eğlencelidir. Kağıtlar yuva inşa etmek için vahşi doğada kullandıkları şeylere benzer, esaret altında kağıtları parçalamanın tadını çıkaracaklar.

Onunla oynayın. Muhabbet kuşlarınız ile bire bir ilgilenilmesi gerekir. Kuşunuza  her gün zaman ayırın, özellikle de sadece bir tane varsa. Programınız her gün muhabbet kuşunuzla zaman geçirmenize izin vermiyorsa başka bir muhabbet kuşu almayı düşünebilirsiniz.

Evinizde herhangi bir değişiklik oldu mu? Kısa süre önce yeni bir eve mi taşındınız? yada evinize yakın zamanda yeni bir kişi veya evcil hayvan taşındı mı? Dışarıda aşırı gürültüye neden olan inşaat var mı? Rutinde yapılan herhangi bir değişiklik, bir muhabbet kuşu için endişeye neden olabilir ve ısırmaya yol açabilir. Büyük değişiklikler varsa, kuşunuza  bu duruma alışması biraz zaman verin. Ona çok fazla dokunmayın ve her zaman yeterli yiyecek ve suya sahip olduğundan emin olun.
 

Kuşunuza bağırmayın. Bağırmak iki yoldan biriyle geri tepebilir. Bağırmak kuşu heyecanlandırabilir ve sizi ısırabilir. Bağırmak ayrıca korku ve kaygıya neden olabilecek bir muhabbet stresine neden olabilir. Sizi ısırdığında tepki olarak bir kuşunuza bağırmayın.

Cezadan kaçının. Ceza sadece bir muhabbet kuşunun kaygı duygusunu artıracaktır. Ayrıca strese girebilir ve bir muhabbet kuşu ile olan bağınızı azaltabilir. Isırmayı ortadan kaldırmak istiyorsanız muhabbet kuşlarını cezalandırmaktan kaçının.

Muhabbet kuşuna asla sprey şişesiyle su fışkırtmayın. Bu, kuşun sizi bir tehdit olarak algılamasına neden olacaktır.

Bir muhabbet kuşu kafesine ceza olarak koymayın. Muhabbet kuşları kafeslerini güvenli, mutlu alanlar olarak görürler. Isırmaya cevabınız muhabbet kuşu kafesine koymaksa, davranışının ödüllendirildiğini düşünecektir. 

İlgili Ürünler
Yükleniyor...