*Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın

Kanarya Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Tarih: 02.12.2023 15:14
Kanarya Hastalık Belirtileri Nelerdir?
Kanaryanızın hasta olup olmadığını anlamak için mutlaka okuyun
Kanaryalar, kafeslerinde uçmayı seven hareketli kuşlardır. Eğer uçmuyor,çok fazla hareket etmiyorlarsa, muhtemelen bir hastalığı vardır. Hasta bir kanarya başını kanatlarının altına sokabilir veya yemlik yanında uyuyabilir.

Nefeslerine de dikkat edin. Hızlı veya zor nefes alma, iç çiçek veya mantar enfeksiyonu Aspergillosis’in bir işareti olabilir.

Tipik olarak, kanaryalar günde bir ila iki çay kaşığı tohum veya pelet yemelidir. Sularının günde bir kereden fazla değiştirilmesine gerek yoktur. İştahlarında herhangi bir değişiklik fark ederseniz, kuş hasta olabilir.

Su kabını boş bulursanız veya normalden daha fazla su içiyorlarsa,
 

kuşunuz yemeğini yemiyorsa, iştahını yitirmiş olabilir. Bu, birçok hastalığın ortak bir belirtisidir.

Kanaryalar normalde uyurken veya soğukken tüylerini şişirirler. Ancak uyumuyorlarsa ve uzun süredir tüyleri kabarıksa, kanaryalarınızın iyi olmadığı anlamına gelebilir.

Kafes tabanını her gün değiştirdiğinizde, dışkılarını kontrol edin. Sağlıklı dışkılar berrak ve sulu idrar, kireçli beyaz üratlar ve koyu, katı dışkıya sahip olmalıdır. Renk veya tutarlılıktaki herhangi bir değişiklik, bir şeylerin yanlış olabileceği anlamına gelir.

Sarı veya yeşil renklenme, karaciğer hastalığının bir belirtisi olabilir.

Kırmızı veya siyah renk, iç kanamanın bir işareti olabilir.

Gevşek veya akan dışkı, ishal olduğunu gösterebilir.

Sağlıklı dışkılar kokmamalıdır. Kötü bir koku fark ederseniz, giardia adı verilen bir parazitleri olduğu anlamına gelebilir.

Hapşırma nedeniyle kafes içinde ve tüneklerde akıntı olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca burun deliklerinde akıntı ve şişme görülebilir. Hapşırma nedeniyle akıntı genellikle kanaryaların bir hastalığı olduğunu gösteren açık bir işarettir.

Kuşlarınızın tüylerini inceleyin. Tipik olarak, tüyler pürüzsüz, parlak ve dolu olmalıdır. Düzensiz, ince veya eksik tüyler kanaryanızın hasta olduğu anlamına gelebilir. Kanarya kendi tüylerini koparıyorsa, stresli veya hasta olabilir.

Başlarından eksik tüyler dış parazitlerin bir işareti olabilir.

Akıntı veya kızarıklık için gözlerinin etrafına bakın. Sağlıklı bir kanaryanın gözleri açık ve siyah olmalıdır. Gözden herhangi bir akıntı gelmesi göz enfeksiyonunu gösterebilir. Gözün dışında da kızarıklık veya şişme olmadığından emin olun.
 

Kuşunuzda Pullu cilt veya kabuklar olup olmadığını inceleyin. Bir parmağınızı kanarya’nın tüylerinde hafifçe gezdirin.Ayakları ve gagaları gibi tüysüz alanları kontrol edin. Herhangi bir lezyon(Doku bozukluğu),topak veya kabuk varsa pox (Dış çiçek) yada parazit olabilir.

Lezyonlar(Doku bozukluğu) pox hastalığının bir belirtisidir. Erken evrelerinde sarı veya beyaz olabilirler, ancak hastalık ilerledikçe kabuklaşmaya başlarlar. 

Kuşlarınızın popo kısmını kontrol edin. popo etrafındaki tüyler kuru ve pürüzsüz olmalıdır. Islak veya lekeli ise, ishal olmuşlar demektir.

Kuşunuzun yumurtlayamadığını yani yumurta sıkışması olduğunu düşünüyorsanız  kontrol etmek için midesine dokunun. Parmaklarınızı karnına hafifçe bastırmalısınız. Herhangi bir şişlik veya sert, çıkıntılı bir yumru hissederseniz,  yumurta sıkışması olabilir. 

Yumurta sıkışmasının diğer belirtileri arasında kuyruklarını sallamak, iştahsızlık veya nefes almada zorluk bulunur.

Hasta olduğunu düşündüğünüz kuşlarınızın ağız içini kontrol edin. Ağız içinde beyaz lekeler yada balgam tarzında oluşumlar kuşunuzun hasta olduğunu gösterir.

Hasta olduğunu düşündüğünüz kuşu diğerlerinden ayrı bir kafese alın. Hastalıklar kuşlar arasında hızla yayılabilmektedir. Kanaryanız diğer kanaryalarla ya da diğer kanaryaların yakınında yaşıyorsa, iyileşene kadar farklı bir odaya almanızda fayda vardır.

Odayı sıcak tutun. Hasta bir kanarya kendi vücut ısısını koruyamayabilir. 

Tünekleri indirin. Hasta kanaryalar bütün gün tüneklerde durabilirler, ancak zayıflarlarsa düşebilirler ve yaralanabilirler. Bu riski azaltmak için kafeslerindeki tünekleri aldığınızdan emin olmalısınız.

Onları yemeye teşvik edin. Yemek yemeseler bile, kanaryanızın yemek tabağını ve su kabını dolu tutun. Onları yemeye teşvik etmek için meyveler gibi yumuşak ve sevdiği yiyecekleri kullanabilirsiniz.
 

İlgili Ürünler
Yükleniyor...