*Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın

Kanarya Nasıl Beslenir?

Tarih: 02.12.2023 15:15
Kanarya Nasıl Beslenir?
Kanarya beslemeye başlamadan önce mutlaka okuyun!

Kanaryalar bir yerden diğerine uçmayı sever, bu da geniş bir kafes tercih edilmesi anlamına gelir. Kafes ne kadar büyük olursa, kanarya için o kadar iyidir.

Kafesi koyduğunuz alanın iyi ışık ve havalandırmaya sahip olduğundan emin olun. Doğrudan güneş ışığına koymayın, kafesi kapı ve pencerelerden uzak tutmalısınız, çünkü bu çok sıcak/soğuk olabilir. Kafesi duvara yakın olacak şekilde koyarak kanaryanın kendisini daha güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz.
 

Kafesi asın veya bir stand üzerine yerleştirin, böylece kafes zeminden de uzaklaşacaktır.

Doğal ahşap tünekler alarak kafese yerleştirin. Biraz çeşitlilik katmak için farklı çapta tünekler tercih edebilirsiniz. Kanaryalar, yukarı veya aşağı yerine yatay olarak uçmayı sevdiklerinden, tünekleri kafesin kenarlarına, birbirinin karşısına yerleştirin.

Bazı kanaryalar salıncakları da sever. Bir tane satın alabilirsiniz, Kanarya’nın kafes boyunca uçmasını engellemek istemediğimiz için kafesin yan tarafına koymanız gerekmektedir.

Kafesin alt kısmına gazete yada kağıt havlu(peçete) sermeniz gerekmektedir. Her gün bu kağıdı, içme suyunu ve yemlikleri değiştirmelisiniz. Haftada bir kez tüm kafesi dezenfektan ile dezenfekte etmelisiniz. Çamaşır suyu kullanmayın.

Kafesi temizlemek çok önemlidir. Kirli bir kafes, kanaryalarınızın hastalanmasına sebep olabilir.

Kanaryalar 24 saat su içmezlerse ölme ihtimalleri yüksektir. Sağlıklı olmalarını istiyorsanız suluklarını günlük olarak takip etmeli ve değiştirmelisiniz. 

Pelet yemler tohumlar için tercih edilen bir alternatiftir, çünkü kanaryaların ihtiyacı olan protein ve vitaminleri daha fazla içerecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak, kanaryanız pelet yem ile yetiştirilmemişse, muhtemelen yemek istemeyecektir. Bir kanaryayı pelet yem yemeye alıştırabilirsiniz, ancak yavaş ve dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

Tohum miktarını azaltın ve pelet miktarını artırın. Kanarya hala pelet yemiyorsa, tohumları beslemeyi bırakmayın.

Kanarya için en iyi beslenme kaynağı olmasalar da, tohumlar muhtemelen en sevdikleri yiyecek türüdür. Kanaryalar için hazırlanmış tohum karışımlarını verin. Kanaryanıza günde yaklaşık bir çay kaşığı yiyecek verin. Kanaryalar aşırı yemeye meyilli değildir, bu yüzden gerekli olduğuna inanıyorsanız onları biraz daha besleyebilirsiniz.

Kanaryalarınızın günlük besininin yaklaşık %20-25’i meyve veya sebzeden oluşmalıdır. Her gün biraz meyve veya sebze yıkayın ve çok küçük parçalar halinde kesin. Ayrı bir tabağa bir çay kaşığından daha az yerleştirin. Kanaryanızı sık sık beslediğiniz meyve ve sebze çeşitlerini değiştirin.

Avokado kanaryalar için zehirlidir. Marul yeterli beslenme sağlamaz.

İyi meyve ve sebzeler şunlardır: elma, kayısı, kuşkonmaz, muz, yaban mersini, brokoli, Brussel lahanası, lahana, kavun, havuç, havuç üstü, hindistan cevizi, mısır, incir, üzüm, greyfurt, lahana, kivi, kavun, mango, nektari, portakal, papaya, yabani havuç, şeftali, armut, bezelye, biber, ananas, erik, nar, kabak, ahududu, ıspanak, kabak, çilek, tatlı patates, domates, kabak.

Kanaryanızı tohum ile besliyorsanız, muhtemelen yeterli protein alamaz. Kanaryanızın protein kaynağını takviye etmenin iyi bir yolu, 15-20 dakika kaynatılmış yumurtayı soğumaya bırakın ve haftada iki kez tedavi kabına küçük parçalar koyun.

Yumurta çabuk bozulacağı kafeste kalan yumurtayı almalısınız. 

 Kanaryalar birçok kuş türlerinin aksine oyuncaklar ile oynamayı sevmezler. Bir oyuncak yeterlidir. Daha fazlası kafesi dağınık hale getirebilir ve kanaryalarınızın uçmasını zorlaştırabilir, bu da en önemli önceliğiniz olmalıdır.

Kanaryanıza banyo yaptırırken dikkat etmelisiniz. Sadece ılık suyla dolu sığ bir su kabı koymanız gerekecektir. Kesinlikle soğuk su ile banyo yaptırmamalısınız,ölümlerine sebep olabilir.

Kanarya tırnaklarının sağlıklı kalması için yılda yaklaşık iki kez kesilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, tırnağın içinde kesilirse ciddi ve potansiyel olarak ölümcül kanamaya neden olabilecek bir damar vardır. 

Kanaryalar karanlıkta uyumayı severler. Evinizdeki dış sesler veya ışıklar varsa, kuşunuzun uyumasına yardımcı olması için geceleri kafesi bir havlu veya battaniye ile örtün.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...