*Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın

Kanarya Üretimi Nasıl Yapılır?

Tarih: 02.12.2023 15:17
Kanarya Üretimi Nasıl Yapılır?
Kanarya üretimine başlamadan önce mutlaka okuyun!
Kuşlarınız için zaten sahip olmanız gereken temel malzemelere ek olarak, kanaryaların üremesi için büyük bir kafese, dişinin yumurtalarını yerleştirmesi için bir yuvaya ve dişinin yuva oluşturmak için kullanacağı yuva malzemesine ihtiyacınız olacak.Bölgeniz her gün 14 saatten az ışık alıyorsa, ek olarak aydınlatmaya ihtiyacınız olabilir. Öncelikle erkek ve dişi kanaryayı aynı kafese koymadan birbirine alışmasına yardımcı olan özel üreme kafeslerine koymakta fayda vardır. Bu kafeslerin ortasında kafesi bölmeye yarayan ve kanaryaların eşleşmesine izin vermeye hazır olduğunuzda çıkarılabilen bir ayırıcı vardır. 

Üretim dönemi dışında kanaryalar ayrı kafeslerde tutulmalıdır. Erkekler kavgaya eğilimlidir ve bir erkek üremeye hazır değilse dişiyi öldürebilir. Ancak kafesleri aynı odada tutulabilir.

Üreme genellikle ilkbaharda gerçekleşir. Kanaryalar sıcaklık 20 derece civarında ve yaklaşık 14 saat ışık olduğunda üremeyi sever. Bu koşullar, çiftleşmeyi teşvik etmek için üretimhanelerde sağlanmalıdır. Erkek ve dişi kanaryalar üremeye hazır olduklarında farklı davranırlar.

Erkek kanaryalar genellikle dişilerden önce ortaya çıkar. Çiftleşmeye hazır olduklarını gösteren işaretler, şarkı söylerken kanatlarını düşürmeyi ve daha sert ve daha yüksek sesle şarkı söylemeyi içerir. Ayrıca levreklerinde dans edebilir ve yakındaki diğer erkekler olduğunda daha bölgesel olabilirler.

Dişiler çoğu zaman, bir yuva hazırlıyormuş gibi, koşullandıklarında kağıdı yırtmaya başlarlar. Bununla birlikte, hazır olmalarının en kesin işareti, burun deliklerinin kırmızı ve şişmiş görünmesidir. Ayrıca kuyruklarını yükseltebilir ve erkekler yakında olduğunda çömelmiş gibi görünebilirler.

Kanaryaları aynı kafese koymadan önce kafeslerini yan yana koyun veya her iki kuşu da merkezi bir bölücü olan özel bir üreme kafesine yerleştirin. Bu, kuşların birbirlerine alışmasını sağlar ve birbirleriyle olan davranışları size çiftleşmeye hazır olup olmadıklarını gösterir.
 

Üreme kafesi yerine sadece büyük bir kafes kullanıyorsanız, kuşları aynı kafese koymadan önce yuvayı dişi kafesine yerleştirin. Dişi yuvasına yuva malzemesi taşımaya başlarsa, çiftleşmeye hazırlandığının bir işareti olarak görebilirsiniz.

 

Yuvalarını yapan kanaryalara, üreme döneminde birkaç hafta boyunca (yavrular çıkana kadar) pelet gıda, zenginleştirilmiş tohum, yumuşak gıda ve ek kalsiyum içeren uygun bir takvim uygulanmalıdır. Dişinin sağlıklı yumurta yapması için gereken ek kalsiyumun verilmesi gerekmektedir.

Kuşlar eşleşmeye hazır olduklarını öpüşerek gösterebilir. Her ikisi de bu durumdaysa, öpüşmek hemen gerçekleşebilir ya da kanaryalar birbirine yaklaştıktan birkaç gün sonra olabilir. Üreme için hazır olduklarında, onları aynı kafese koyabilirsiniz.

Kuşları aynı kafese koyarken kavga çıkabileceğinden dolayı bir süre kuşları gözlemleyin. Eğer kavga başlarlarsa, onları hemen ayırın ve ikisininde durumunun iyi olduğuna emin olun. Bununla birlikte, çiftleşme nispeten agresif olabilir, bu nedenle çiftleşmeye hazır olduklarından emin olun.

Çiftleşme erkeğin dişiye kur yapmasıyla başlayacaktır. Dişi hazır olduğunda, istekli olduğunu bildirerek çömelecek ve erkek daha sonra dişinin üzerine çıkıp çiftleşme gerçekleşecektir.

 

Dişi kanarya genellikle 2 ila 6 arasında yumurta yapabilir. Dişi genellikle sabahları günde bir yumurta bırakır. Yavruların yumurtadan çıkması genellikle 14 gün sürer. Herhangi bir yardım almadan yumurtadan çıkacaklardır.

 

Anne ve Baba kanarya yavrular büyüyene kadar yavruların yanından ayırılmamalıdır. İlk başta dişi her zaman yavrular ile kalacak ve erkek dişisine yemek getirecektir. Sonra, yavaş yavaş erkek civcivleri beslemeye başlayacak ve doyduklarından yeterince emin olacaktır. Yavrular kendi başlarına yemeye başladıklarında ve tam teşekküllü olduklarında, yani kanat tüyleri uçacak kadar geliştiğinde, onları kendi kafeslerine çıkarabilirsiniz.

Bu noktada ebeveynleri de tekrar ayırmalısınız.
 

İlgili Ürünler
Yükleniyor...