*Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın

Muhabbet kuşunun cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Tarih: 02.12.2023 13:58
Muhabbet kuşunun cinsiyeti nasıl anlaşılır?
Muhabbet kuşunun ceresini bulun. Cere, doğrudan gagasının üzerinde bulunan etli bir örtüdür. Muhabbet kuşunun burun delikleri cere üzerinde bulunur. Muhabbet kuşlarının çoğunun gagaları sarımsı bir renkte iken, cere kuşun cinsiyetine bağlı olarak belirli bir renktedir.
cereye sahiptir. Bazen canlı renk mor-mavi görünebilir. Muhabbet kuşu üreme modunda olmadığında bu renk açılacaktır. 
Muhabbet kuşunuzun erkek olduğunu belirlediyseniz ve cerelerinin kahverengiye döndüğünü fark ettiyseniz, tıbbi bir sorunu olabilir.
Bir dişi muhabbet kuşu tanımlayın. Yetişkin bir dişi muhabbet kuşunun ceresi genellikle beyaz, pembedir. Daha verimli hale geldikçe ve yumurta üretmeye hazır hale geldikçe, cere daha koyu ten rengi veya kahverengimsi bir renk alacaktır.
Muhabbet kuşu doğurgan ve üremeye hazırsa cerenin kalınlaştığını ve huysuzlaştığını da fark edebilirsiniz. Cere yapısı yaklaşık bir santimetre kalınlığında olabilir.

Muhabbet kuşunuzun yaşını düşünün. Muhabbet kuşunuz 4 aylıktan küçükse cinsiyetine göre olgunlaşmamış renklere sahip olacaktır. Bu zamandan önce, cinsiyeti gösteren renkli alan erkekte pembe veya mor, dişide beyaz veya soluk mavi olacaktır. Muhabbet kuşunuz ilk tüy dökmediyse, koyu renkli düğme gözleri varsa ve başından cereye doğru çıkan parmaklıklar varsa, o zaman henüz dört aylık değildir.
Muhabbet kuşunuz olgunlaşmamışsa veya 4 aylıktan küçükse, erkeklerde cere yavaşça koyu maviye döner ve dişiler bronzlaşmadan önce beyaz veya soluk mavi kalır.

Cinsiyeti belirlemek için renk kullanmanın zorluklarını anlayın. Üreme havasına bağlı olarak renkteki değişikliklere ek olarak, bir muhabbet kuşunun ceresi bir dizi başka nedenden dolayı değişebilir. Dişi muhabbet kuşlarında uzun süre açık mavi bir cere gösteren hormonal dengesizlikler olabilir veya yaşadıkları ortam üremeye uygun olmayabilir. Bazı muhabbet kuşları, erkeklerde farklı renk gösteren genetik mutasyonlara sahiptir. (albino, lutino ve sarı yüz albino) çeşitleri erkeklerinde birkaç başka mutasyonun yanı sıra pembe bir cere olacaktır. 
Örneğin erkek albino muhabbet kuşları pembe cere rengine sahip olacaktır.

Muhabbet kuşunuzu dinleyin. Erkeklerin dişi muhabbet kuşlarından çok daha gürültülü olduğu bilinmektedir. Cıvıldayacaklar veya şarkı söyleyecekler ve şarkılar oldukça uzun olabilir. Dişi muhabbet kuşları da ses çıkarsa da, genellikle sinirli ve daha az müzikal bir ses çıkarırlar. Bununla birlikte, erkekler nasıl huysuz olabiliyorsa, dişiler de o kadar neşeli olabiliyor. 
Cinsiyeti belirlerken davranışın yalnızca dikkate alınmaması gerektiğini unutmayın. Her iki cins de aynı davranışı gösterebilir.

Muhabbet kuşunuzun davranışlarını izleyin. Erkek muhabbet kuşları sık sık başlarını aşağı yukarı sallar veya gagalarını kafeslerine vurur. Eğlenceli ve dışa dönük görünecekler. Dişi muhabbet kuşları, üreme havasındalarsa, bastırılmışlarsa veya doğurganlarsa daha agresif görünebilirler. 
Bir erkek muhabbet kuşunun bir dişiye hafifçe vurduğunu ve ona yemek kustuğunu fark edebilirsiniz. Merak etme. Bu normal bağlanma davranışıdır ve aynı cinsiyetten çiftler arasında da meydana gelir.

Bilgili birine sorun. Muhabbet kuşunuzu yetiştiriciden veya satıcıdan satın aldığınızda, muhabbet kuşunun cinsiyetini sorun, ancak tüm yetiştiricilerin, özellikle de koloni ıslahı söz konusu olduğunda bilgilendirilmediğini unutmayın. Ayrıca muhabbet kuşunun cinsiyetini de ortaya koyan ucuz DNA kitleri satın alabilirsiniz.
Veteriner hekiminizden muhabbet kuşunun cinsiyetini belirlemesini isteyebileceğinizi unutmayın. Veteriner kuşları tedavi etmeye aşinaysa bu daha kolay olacaktır.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...