*Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın

Papağan nasıl sevilir?

Tarih: 02.12.2023 14:00
Papağan nasıl sevilir?

Her kuşu her zaman sevmemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Kuşlar çok bireysel, benzersiz yaratıklardır. Bazıları herkes tarafından sevilmekten gerçekten hoşlanırken, bazıları sahiplerinin dokunuşunu bile kabul etmeye istekli olmayacaktır. 

Kuşu sevmeden önce sakince yaklaşın. Orada olduğunuzun farkında olduğundan ve yaklaşımınızı gördüğünden emin olun. Ona ulaşmadan önce kuşla biraz konuşun. İlk önce varlığınıza ısındığından ve ne yaptığınızın farkında olduğundan emin olun, özellikle de kuşu ilk kez bir veya iki kez sevmeye çalıştığınızda.

Kuşun vücut dilini değerlendirin ve rahat olduğundan emin olun. Kuşların geniş bir iletişim yelpazesi vardır, ancak çoğu sözel değildir, bu nedenle aldığınız ipuçlarını okumak önemlidir. 
Kuş çok sert mi ve siz yaklaşırken size mi bakıyor? Hareket etmeye veya sizden uzaklaşmaya mı çalışıyor yoksa sizi uzaklaştırmaya mı çalışıyor? Sizi ısırmaya mı çalışıyor? Bunların hepsi, kuşun yaptığınız şeyden rahatsız olduğunun az ya da çok belirgin işaretleridir ve durmalısınız. 
Kuş, yaklaştığınızda başını biraz mı çeviriyor, hatta başını eğiyor mu? Gözlerini mi kapatıyor? Tüylerini biraz karıştırıyor mu yoksa kabartıyor mu? Bunlar, kuşun rahatladığının, güvendiğinin ve yaptığınız işte rahat olduğunun işaretleridir. 

Kuşun boynunun altını okşamayın. Bu altın kuraldır. Pek çok deneyimsiz kuş sahibi, pek çok kuş türünün, özellikle de belirli papağan türlerinin boyunlarının altına dokunmayı bir tür üreme ritüeli olarak gördüğünün farkında değildir. Sonuç olarak, bir kuşu sık sık sırtına, kanatlarına veya kuyruğuna dolamak, daha sonra her türlü davranış sorununa yol açabilir.
Bu her kuş için geçerli olmasa da, baş ve boyunlarının sevilmesini her şeyden daha çok tercih etme eğilimindedirler, çünkü bunlar kendi başlarına ulaşamayacakları yegane noktalardır. Bu nedenle, genellikle sadece boynun üzerinde kalmak daha iyidir. 
 

Kuşun gagasına hafifçe dokunarak veya okşayarak başlayın. Bu, onun size alışmasına yardımcı olacak ve iyi bir başlangıç ​​noktası olacaktır. Özellikle kuş sevilmeye yeni başladığında çok nazik davrandığınızdan emin olun.

Kuyruğa değil, gagaya doğru okşayın. Çoğu evcil hayvanın aksine, kuşların baştan kuyruğa doğru okşanmaktansa tüylerinin doğal yönüne karşı sevilmeyi tercih ettikleri genel olarak kabul edilir. 

Dokunuşunuzu kademeli olarak kuşun kafasının yan taraflarına kaydırın. Hâlâ gevşemiş ve rahat görünüyorsa, gagasının hemen arkasındaki ve başının yanlarındaki deriyi nazikçe ovmayı deneyebilirsiniz. Kuşlar ayrıca kulaklarının etrafında sevilmekten zevk alma eğilimindedir. (Yine de göz çevresine dikkat edin.)
 

Kuş rahatlamış ve sevilmeye daha alışmış göründüğünde, başının arkasını ve boynunu okşamayı deneyin. Kuşlar ayrıca gagalarının altından tırmalanmaktan da hoşlanırlar. Yine de, kuşu rahat ettirmek için mümkünse boyundan aşağı inmeyin.

Sabırlı olun. Kuşların çoğu, sevilmeye veya diğer şefkat biçimlerine izin vermeden önce bir kişiyi tanımak ve ona güvenmek için biraz zamana ihtiyaç duyar. Ancak, bir kuşun güvenini bir kez kazandınız mı, son derece sadık olduklarını kanıtlarlar. Çok nazik ve sabırlı olun, yakında güvenini kazanacaksınız.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...