*Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın *Bayilik başvurusu için tıklayın

Pox (Dış çiçek) Hastalığı ve Tedavisi

Tarih: 02.12.2023 15:21
Pox (Dış çiçek) Hastalığı ve Tedavisi
Kuşlarda vücudun bir çok yerinde çıkan dış çiçek tedavisi

GENEL BİLGİLER

Kanatlı hayvanlarda sıklıkla görülen viral bir hastalıktır. Dış çiçek tek başına kuşları zor öldüreceği için tek yapacağı şey kuşların çirkin bir görünüşte olmalarını sağlamasıdır. Asıl sorun yan hastalıklardan gelmektedir. 

BELİRTİLER
 

Çiçek hastalığı, her yaşta ve her cinste kuşta görülen, irinli kabarcıklar dökerek özellikle gaga ve baş bölgesinde siğil görünümüme benzer yapılar oluşmasını sağlayan, ateşli, ağır ve bulaşıcı bir hastalıktır.

Çiçeğin etkeni Poxvirus grubundan bir virüstür (Çiçek virüsü); hastalık yaralarının içinde bulunur. Virüs kuşların birbirine teması ile kuştan kuşa bulaşabilir. Yine bu virüsün hızlı bir şekilde yayılmasına sebep olan başka bir etmende sineklerdir. Özellikle yaz aylarında görülen ve halk arasında at sineği de denilen sinek türü literatürdeki ismi ile “Hippobosca equina” bu hastalığın yayılmasına çok büyük etki eder.  Yine yetiştiricilerin dikkatsizliğinden kaynaklanan sebeplerden de hastalık yayılma gösterir. Çiçek olmuş bir kuşa dokunduktan sonra mutlaka eller etkili bir dezenfektan ile yıkanmalıdır.

TEDAVİSİ
Kuşlarınızda yukarıdaki belirti yada belirtiler var ise aşağıdaki önereceğimiz ürünleri kullanabilirsiniz.

Tedavilerden sonra mutlaka Biozyme probiyotik ve Fagel Multivitamin kullanmanız tavsiye edilir.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...